daniel-hansen-262520-unsplash

PRAWNA OBSŁUGA PRZEDSIĘBIORCÓW

Prowadzenie przedsiębiorstwa zdecydowanie nie jest łatwe. Na przedsiębiorcę na każdym kroku czyhają pułapki i trudności, a zawiłość przepisów prawa powoduje wrażenie, że wszyscy są przeciwko nam.

Oferuję przedsiębiorcom pomoc na wielu polach począwszy od wyboru sposobu prowadzenia działalności. Pomogę zadecydować czy najlepsze będzie założenie popularnej obecnie spółki z o.o. komandytowej, czy też korzystniejsza będzie inna forma. Profesjonalnie poprowadzę proces rejestracji spółki lub przekształcenia ją w inną.

Udzielam wsparcia w bieżącym prowadzeniu biznesu poprzez opracowywanie wewnętrznych dokumentów firmowych czy pomagam w pozyskiwaniu finansowania na rozwój bieżącej działalności i realizację nowych inwestycji.

Oferuję pomoc w sporządzaniu i negocjowaniu umów. Przedsiębiorca nie jest chroniony w takim samym stopniu jak konsument w związku z czym konstruując umowę biorę pod uwagę wiele aspektów. Przykładowo dopilnuję, aby w umowie nie znalazły się ryzykowne kary umowne, przewidziane za najbanalniejsze naruszenia, czy też aby wynajmujący nie przemycił wraz z czynszem opłat eksploatacyjnych, zwiększających dwukrotnie koszty najmu. Co więcej, nie tracę z pola widzenia prawa podatkowego.

ng-15320-unsplash

NIERUCHOMOŚCI
I INWESTYCJE BUDOWLANE

Zakup nieruchomości, czy to na cele mieszkalne, czy też aby wykorzystywać ją w działalności gospodarczej, nigdy nie powinien być pochopny. Zanim więc zdecydujemy się na sfinalizowanie transakcji i odwiedzenie notariusza, należy dokładnie sprawdzić stan nieruchomości. Może się bowiem okazać, że kiedy już staniemy się szczęśliwymi właścicielami ziemi, zamiast piętrowego domu dla całej rodziny, czy też nowego zakładu produkcyjnego, możemy wybudować na niej jedynie mały domek letniskowy. Może się również okazać, że ta piękna kamienica, którą kupiliśmy wpisana jest do rejestru zabytków i inwestycja w jej odnowienie będzie o wiele bardziej kosztowna i kłopotliwa niż sądziliśmy. Albo, że w sąsiedztwie naszego domku letniskowego planowane jest posadowienie nowej nitki autostrady.
Właśnie w uniknięciu takich niespodzianek mogę pomóc, przeprowadzając szczegółową analizę stanu prawnego i faktycznego nieruchomości, a także pomagając w sporządzeniu zarówno umowy przedwstępnej jak i przyrzeczonej zakupu nieruchomości.

Kupno działki to nie wszystko i zazwyczaj wiąże się z dalszymi inwestycjami w postaci robót budowlanych. Również w tym zakresie mogę pomóc, zarówno na etapie uzyskiwania niezbędnych decyzji i pozwoleń, jak i w zawieranych umowach o roboty budowlane, reprezentując inwestora lub wykonawcę. Odpowiednie sformułowanie postanowień umowy może być kluczowe przy rozliczaniu całej budowy - inwestor nie chciałby zostać zaskoczony dodatkowymi kosztami, o których wcześniej nie wiedział, a wykonawca chciałby otrzymać wynagrodzenie za roboty dodatkowe, które wykonał.

Wspieram również w codziennym nadzorze nad nieruchomością - opiniując umowy najmu czy dzierżawy, sprawdzając czy zawierają wszelkie elementy, o które chodziło stronom.

fleur-treurniet-325960-unsplash

PLANOWANIE PRZESTRZENNE

Choć prawo własności nieruchomości zapewnia szerokie uprawnienia, nie jest absolutne. Ograniczone może zostać miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który skutecznie utrudni, a czasem wręcz uniemożliwi korzystanie z działki.
Dlatego, gdy tylko dowiemy się o tym, że gmina planuje uchwalenie planu, musimy podjąć wszelkie kroki, aby nasz interes nie został pominięty. Niestety, wpłynięcie na zamierzania władz samorządowych co do kształtu planu nie jest proste i wymaga podania istotnych argumentów, również prawnych, dlatego skorzystanie z pomocy prawnika jest co najmniej wskazane.
Mimo wszystko, nawet jeśli miejscowy plan zostanie już uchwalony, nie wszystko stracone. Sama procedura uchwalania planu jest skomplikowana i możliwe, że w jej trakcie doszło do naruszenia przepisów, co otwiera drogę do jego unieważnienia. Jeżeli nawet nie doszło do naruszenia procedury, uchwalenie miejscowego planu nie jest ostateczne - można wnioskować o jego zmianę.

Wreszcie - jeżeli nie uda nam się zmienić planu - możliwe że należy nam się odszkodowanie za ograniczenie korzystania z naszej nieruchomości, a w skrajnych przypadkach - nawet żądanie jej wykupu przez gminę. Jeżeli na naszej nieruchomości mogliśmy wybudować dom, a po wprowadzeniu planu możliwa jest jedynie uprawa zboża, gmina powinna zapłacić nam różnicę między wartością działki budowlanej, a przeznaczonej na cele rolne. W niektórych przypadkach możliwe jest żądanie odszkodowania nawet jeśli tylko planowaliśmy budowę, każdą sprawę trzeba jednak przeanalizować indywidualnie, a co więcej doprowadzić do końca upewniając się chociażby, że rzeczoznawca majątkowy dobrze wyliczył wartość naszej działki.

olga-delawrence-386839-unsplash

WINDYKACJA
I ODSZKODOWANIA

Sytuacja, w której jedna osoba żąda od drugiej przekazania pieniędzy występuje często, a spraw o zapłatę jest w sądach zdecydowanie najwięcej. Mnogość spraw nie oznacza, że wszystkie są proste, do każdej z nich należy podejść indywidualnie i właśnie takie podejście jestem w stanie zaoferować.
Nie w każdym przypadku konieczne jest natychmiastowe wniesienie pozwu, czasem możliwe jest polubowne załatwienie sprawy poprzez uświadomienie dłużnikowi, że unikanie płatności będzie skutkować dodatkowymi kosztami.
Kiedy jednak droga sądowa pozostaje jedynym wyjściem, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Wszelkie argumenty i dowody powinny zostać wskazane sądowi już w pozwie rozpoczynającym postępowanie, późniejsze ich zgłoszenie może bowiem zostać uznane przez sąd za spóźnione. Stąd zdecydowanie nie warto czekać ze skorzystaniem z pomocy prawnika, gdyż błędne poprowadzenie sprawy na samym jej starcie, może skutkować przegraniem procesu.

Oferuję również wsparcie w dochodzeniu odszkodowań, czy to w związku z niewłaściwym wykonaniem umowy, czy w przypadku szkód komunikacyjnych. Mogę pomóc w walce o odszkodowanie za poniesioną szkodę i uszczerbek na zdrowiu, jak i w dochodzeniu zadośćuczynienia za przeżytą traumę.

pina-messina-465025-unsplash

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DŁUGI

Nie zawsze w naszym biznesie wszystko idzie tak jak powinno. Czasem, czy to w wyniku złej koniunktury, czy też opóźnień w płatnościach naszych dłużników, tracimy płynność finansową i nie jesteśmy w stanie spłacić naszych własnych zobowiązań.
W ostateczności może skończyć się to wytoczeniem nam sprawy o zapłatę, a następnie wizytą komornika.
Oferuję wsparcie w tym trudnym momencie, poprzez doradztwo w przyjęciu strategii procesowej mogącej skutkować korzystniejszym rozstrzygnięciem sądu. Niekiedy bowiem wierzyciel, domagający się zapłaty, nie dopełnił swoich obowiązków co powoduje upadek jego roszczenia. Mogę pomóc w dokładnej analizie skierowanego wobec nas roszczenia doprowadzając do jego nawet całkowitego ograniczenia.

Odpowiedzialność za długi grozi nam nawet wtedy, gdy działamy na rynku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo, że za zobowiązania spółki nie odpowiadają jej wspólnicy - odpowiedzialność obciąża członków zarządu, gdyż to oni kierują spółką na co dzień. Mogę pomóc w przypadku, gdy odpowiedzialność może dotknąć członka zarządu, zwłaszcza gdy zła sytuacja finansowa nie wynika z jego działań, a z zewnętrznych przyczyn, a on sam uczynił wszystko by wyprowadzić spółkę na prostą. Wszystkie te okoliczności trzeba jednak udowodnić przed sądem co nie jest proste i wymaga ścisłej współpracy z profesjonalnym pełnomocnikiem.

rawpixel-648562-unsplash

PRAWO SPÓŁEK

Prowadzenie działalności w ramach spółki zdecydowanie ma swoje zalety, jednak nie jest wolne od wad. Niekiedy nie sposób uniknąć różnicy zdań, nawet pomiędzy zaufanymi wspólnikami - w takim momencie okazuje się czy umowa spółki, określająca wzajemne relacje została odpowiednio sformułowana. Powiedzenie, że umowy pisze się na złe czasy jest szczególnie aktualne w przypadku umów spółek. Dlatego oferuję kompleksową pomoc w opracowywaniu założeń i zasad jakie mają obowiązywać w zawiązywanej spółce, a także pomagam w bieżącym prowadzeniu jej spraw.
Działanie w spółce wiąże się bowiem z dodatkowymi obowiązkami, jak choćby odpowiednim dokumentowaniem podejmowanych przez wspólników decyzji, sporządzaniem regularnych sprawozdań, czy zgłaszaniem niektórych czynności do sądu rejestrowego. Wsparcie profesjonalnego pełnomocnika zdecydowanie przyspiesza postępowanie i pozwala uniknąć pomyłek, które skutkować mogą wielokrotnym wzywaniem do uzupełnienia braków przez sąd.
Co więcej, w niektórych sytuacjach, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków aby podejmowana przez nas czynność była skuteczna - np. zgoda wszystkich wspólników na zawarcie konkretnej umowy. Nie dopełnienie takich warunków może skutkować całkowitą nieważnością umowy. Dlatego bieżące doradztwo prawnika jest niezbędne dla skutecznego prowadzenia biznesu.

melinda-gimpel-699269-unsplash

UPADŁOŚĆ
I RESTRUKTURYZACJA

Niekiedy sytuacja w przedsiębiorstwie, a nawet gospodarstwie domowym jest tak zła, że nie jest możliwe samodzielne odzyskanie płynności finansowej i konieczna jest pomoc z zewnątrz. W takiej sytuacji można skorzystać z udogodnień jakie oferuje prawo restrukturyzacyjne i możliwość przeprowadzenia postępowania naprawczego. Mogę pomóc w zaplanowaniu tych działań, które pomogą uzdrowić biznes, a także współdziałać w przeprowadzeniu całego postępowania. Przede wszystkim zaś doradzę czy właściwe będzie postępowanie restrukturyzacyjne, czy niestety konieczne jest ogłoszenie upadłości. W tym ostatnim przypadku sporządzę odpowiednie wnioski i będę reprezentować w postępowaniu.

Mogę pomóc nie tylko upadłemu, jeżeli twój dłużnik ogłosił upadłość lub rozpoczął restrukturyzację, mogę dopilnować, aby twoje wierzytelności nie zostały pominięte przy ustalaniu planu podziału oraz sprawować nadzór nad działaniami upadłego, pilnując czy nie próbuje uciec z majątkiem.

ryoji-iwata-697773-unsplash

OSOBY PRYWATNE I PRAWO KONSUMENCKIE

Od kilku lat, coraz więcej mówi się o prawach jakie przysługują każdemu z nas jako konsumentowi, dlatego warto je znać i korzystać z nich dla ochrony swoich interesów. Gdy działamy jako konsumenci, każdemu z nas przysługuje zdecydowanie większa ochrona, co mogę pomóc wykorzystać w nierównej walce z większymi podmiotami.
Mogę reprezentować Państwa w sporach z bankami w sprawie zaciągniętych kredytów i możliwości ich unieważnienia czy chociażby ustaleniu planu spłaty.

W ostateczności mogę pomóc w ogłoszeniu tzw. upadłości konsumenckiej, pozwalającej na uwolnienie się od długów i wyjście na prostą. Nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istnienia i idącymi za nią korzyściami, a w niektórych przypadkach jest to najlepsze wyjście.

Pomoc prawnika może przydać się również przed zawarciem istotnych umów, aby uniknąć "haczyków" w nich zawartych i wynegocjować takie postanowienia, które nie zaskoczą nas w przyszłości.

melinda-gimpel-699368-unsplash

PRAWO SPADKOWE I SUKCESJA

Prawo spadkowe jest tą gałęzią prawa, z którą każdy z nas będzie miał prędzej czy później do czynienia. Jako prawnik będę mógł pomóc w zaplanowaniu tego, co ma się wydarzyć z majątkiem po śmierci, co pomoże potencjalnym spadkobiercom w trudnych chwilach związanym z otwarciem spadku.
Prawo spadkowe pełne jest pułapek, które mogą spowodować spore zamieszanie. Wskazanie w testamencie, że nasze mieszkanie ma otrzymać jedno z dzieci, nie będzie oznaczało że po naszej śmierci automatycznie stanie się jego właścicielem. Skrupulatnie sporządzony testament może wręcz okazać się nieważny, gdyż został wydrukowany, a nie napisany w całości odręcznie.

Prawidłowe wyrażenie ostatniej woli jest szczególnie ważne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Przekazanie swojego biznesu młodszemu pokoleniu jest skomplikowanym procesem nawet gdy wszyscy uczestnicy są w pełni sił. W przypadku nagłego zdarzenia jakim jest śmierć przedsiębiorcy, skutki mogą być o wiele trudniejsze do opanowania, zwłaszcza gdy jesteśmy wspólnikami w spółce. mogę pomóc w prawidłowym opracowaniu testamentu ale i umowy spółki pod kątem bezbolesnego dziedziczenia.